Denizli'nin Gözü Kulağı - PAÜ’de Yörüklük Kültürü Konuşuldu
GENÇLERİ YENİ BULUŞMA NOKTASI; KİTAP KAFE
Kuzay Kordofan Valisi ile Sudan Ankara Büyükelçisi Valimiz Hasan Karahan’ı Makamında Ziyaret Etti
Uzman Pskikolog Dr. Cengiz Türkmen:

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PAÜ’de Yörüklük Kültürü Konuşuldu

PAÜ’de Yörüklük Kültürü Konuşuldu
Pamukkale Üniversitesinde, PAÜ Türk Dünyası Yörük Türkmen Topluluğu tarafından “Orhun’dan Anadolu’ya Yörüklüğün Dünü, Bugünü ve Geleceği” adlı konferans gerçekleştirildi.
26.10.2018 / 17:18


Pamukkale Üniversitesinde, PAÜ Türk Dünyası Yörük Türkmen Topluluğu tarafından “Orhun’dan Anadolu’ya Yörüklüğün Dünü, Bugünü ve Geleceği” adlı konferans gerçekleştirildi.Pamukkale Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı PAÜ Türk Dünyası Yörük Türkmen Topluluğu, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fatih Uslu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Orhun’dan Anadolu’ya Yörüklüğün Dünü, Bugünü ve Geleceği” adlı konferansla dönemin ilk etkinliğini gerçekleştirdi.İlginin yoğun olduğu konferansa Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul İşler’in yanı sıra Fen-Edebiyat Fakültesi ve diğer fakültelerden öğretim üyeleri ve Denizli Yörükler Derneği temsilcileri de katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program PAÜ Türk Dünyası Yörük Türkmen Topluluğu Başkanı Ahmet Karagöz’ün konuşmasıyla başladı. Karagöz, topluluğun kuruluş amacından bahsettiği konuşmasında Yörüklük geleneğinin, kadim Türk kültürünün bugünkü tek temsilcisi olduğunu vurguladı. Açılış konuşmasının ardından Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fatih Uslu Yörüklük kültürünü anlattı.Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma Merkezinin de (YÖRKAM) kurucusu ve hâlihazırda müdürü olan ve Yörüklük kültürü üzerine çeşitli çalışmaları bulunan Dr. Öğr. Üyesi Fatih Uslu konuşmasında Yörük, Türkmen, Oğuz adlandırmaları; Yörüklükle özdeşleşmiş olan ve motif olarak pek çok rengi bir arada bulunduran keyfiye renklerinin sosyo-kültürel açıdan simgelediği kültürel özellikler, Yörüklük kültürünün sosyolojik ve kültürel yönleri ve Türk kültüründeki yeri gibi konuları ele aldı.Uslu, konuşmasında Yörüklük kültürünün, bilinen anlamıyla bir göçebelik olmayıp yaylak ve kışlak temeline dayanan bir yaşam tarzı olduğunu aktardı. Konuşma, dinleyici öğretim üyelerinin de söz almasıyla bir panel havasında sürdü. Konferans, konuşmacı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Uslu’ya teşekkür plaketinin takdim edilmesinin ardından son buldu.


Etiketler:
Bu haber toplam 35 defa okundu

Nesli Tükenmek Üzere Olan, Denizli’ye Özgü Bir Bitki Türü  ‘Seçmen Çakşırı’
Geçtiğimiz günlerde Pamukkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Seçmen Çakşırı Tür Eylem Planı Çalıştayı”nın ardından Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Semiz, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol ve Öğr. Gör. Dr. Volkan Eroğlu; Seçmen Çakşırı için gerçekleştirdikleri tür eylem planını, bitki türünün özellikleri ve hikâyesi hakkındaki detayları aktardı.

YAZARLAR