Denizli'nin Gözü Kulağı - Yağmur Yağdı, Çıntarlar Çıktı
GENÇLERİ YENİ BULUŞMA NOKTASI; KİTAP KAFE
Kuzay Kordofan Valisi ile Sudan Ankara Büyükelçisi Valimiz Hasan Karahan’ı Makamında Ziyaret Etti
Uzman Pskikolog Dr. Cengiz Türkmen:

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yağmur Yağdı, Çıntarlar Çıktı

Yağmur Yağdı, Çıntarlar Çıktı
Günlerdir bahar havasını yaşayan Çameli , dün akşam saatlerinden itibaren etkili yağış altına girdi. Yağmur ile beraber hava sıcaklıklarında düşüş yaşanırken, yağan yağmur toprak için adeta can suyu oldu. Çameli'de sonbahar aylarından meşe ve çam ağaçlarının diplerinde sıkça rastlanan çıntar, havaların yağışlı olmamasından dolayı bölge halkı tarafından çıkmaz düşüncesi yer edinirken, bir vatandaşın çıntar bulması yüzleri güldürdü.
11.10.2018 / 18:27


Günlerdir bahar havasını yaşayan Çameli , dün akşam saatlerinden itibaren etkili yağış altına girdi. Yağmur ile beraber hava sıcaklıklarında düşüş yaşanırken, yağan yağmur toprak için adeta can suyu oldu. Çameli'de sonbahar aylarından meşe ve çam ağaçlarının diplerinde sıkça rastlanan çıntar, havaların yağışlı olmamasından dolayı bölge halkı tarafından çıkmaz düşüncesi yer edinirken, bir vatandaşın çıntar bulması yüzleri güldürdü.Sabahın İlk Saatlerinde Ormandalar
Sizde Çıntar bulmak istiyorsanız sepetinizi ve çapanızı alıp Çameli'nin Dağlarında çıntar arayabilirsiniz;

Çameli'nin Taşçılar Mahallesinde çıntar çıkmaz denilirken Çoşkun Atakan Ongun bu tabuyu yıktı Taşçılar’ın yüksek dağlarında Yaklaşık 17 kilo Çıntar'ı buldu.Ongun sizde Çıntar bulmak istiyorsanız sepetinizi ve çapanızı alıp Çameli'nin Dağlarında çıntar arayabilirsiniz Yarınki hedefim 20 kilo çıntar bulmak dediKAŞARLI ÇINTAR KAVURMASIOngun ; Çıntarı bulup hemen soteleyip kaşarlı Çıntar Kavurması yaptık görüntüsünün güzel olduğu kadar da lezzetide mükemmel Etten daha faydalı olduğunu belirttiği, yiyenlerin ise çok lezzetli olduğunu çıntarın bazı rahatsızlıklara da iyi geldiğini Belirten ONGUN çıntar aynı zamanda rejim yemeği olarak da tüketiliyor" dedi.İŞŞİZLERE EKMEK KAPISITadı kadar fiyatı da oldukça güzel olan çıntarın kilosu gecen sene 40 tl’den satılırken bu sene 50-60 tl arası olacağı tahmin edilirken Bir Çok Köylü çıntar bulabilmek için adeta mühendis yevmiyesi ile çalışmaya başladılar Çameli ve çevre Mahallelerinde .Bir çok ailenin geçim kapısı haline gelen çıntar toplayıcılığı bir sektör olmaya başladı. Toptancıları tarafından her gün sabah ve akşam saatlerinde toplanılarak pazarlara götürülüyor1 YILLIK KAZANÇ KAPISIYağışların ve mevsimin durumuna göre günlük 200 TL ile 600 TL arasında para kazanan köylüler çıntar mevsiminde bir yıllık ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirttiler.Çameli'nin Altın Madeni ''ÇINTAR ''

Çameli’de Önümüzdeki günlerde de yağışların etkisini sürdüreceği tahmin edilirken, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyir etmesi bekleniyorEtiketler:
Bu haber toplam 39 defa okundu

Nesli Tükenmek Üzere Olan, Denizli’ye Özgü Bir Bitki Türü  ‘Seçmen Çakşırı’
Geçtiğimiz günlerde Pamukkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Seçmen Çakşırı Tür Eylem Planı Çalıştayı”nın ardından Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Semiz, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol ve Öğr. Gör. Dr. Volkan Eroğlu; Seçmen Çakşırı için gerçekleştirdikleri tür eylem planını, bitki türünün özellikleri ve hikâyesi hakkındaki detayları aktardı.

YAZARLAR